کودکم شب ها کابوس می بیند!

مجموعه: اخبار و مقالات
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • کودکم شب ها کابوس می بیند!
 •  

  در این حالت کودک به علت دیدن خوابهای ترسناک از خواب بیدار می‌شود و اغلب بخشی از خوابی که موجب ترس وی شده و یا تمامی آن را به یاد می‌آورد.در این زمان کودک اکثرا در رختخواب خود می‌نشیند و فریاد می‌کشد و یا گریه می‌کند و یا به طرف اتاق خواب و تخت والدین می‌آید و از آنها تقاضای کمک می‌کند. گاهی هم ممکن است کودک دچار وحشت شبانه در خواب شود و با صدای بلند در خواب داد بکشد و گریه کند اما از خواب بیدار نشود.

   

  کودکم شب ها کابوس می بیند!

  علل کابوس

  علل و موجبات اصلی کابوسها ممکن است بر اثر رویدادها و مسائل ترسناکی باشد که کودک در طی روز در تلویزیون می‌بیند یا در داستانها و کتابها می‌خواند و یا اطرافیان تعریف می‌کنند و یا اصولا مسئله‌ای باشد که کودک خود شخصا با آن رو به رو است مانند:

  دعواها ، مشکلات احساسی و در بچه‌های بزرگتر مشکلات در مدرسه و شاید سختی تکالیف درسی و غیره. همچنین کابوسهای کودک می‌تواند تاثیراتی از اعمال روزانه باشد، یک روز فشرده و سخت می‌تواند باعث کابوس هنگام خواب شود.

  البته خوابهای وحشتناک می‌تواند از تخیل کودک هم شکل بگیرد بدون اینکه معنای خاصی داشته باشد. در بچه‌های کوچک این خوابها قسمتی از رشد آنهاست و وقتی از خواب می‌پرند بلافاصله به خواب می‌روند و در فردا آن روز چیزی به یاد نمی‌آورند. هر کابوسی به این معنی نیست که مسئله‌ای وجود دارد. در کودکان تب ، مریضی ، زیاد یا دیر خوردن غذا می‌تواند نقش مهمی در کابوس داشته باشد.

  نحوه برخورد والدین با کابوس

  نحوه بر خورد والدین هنگام دیدن خوابهای وحشتناک به این گونه است که:

  هنگامی که کودکی در دل شب فریاد کشید، بی آن که از خواب بیدار شود، باید او را نوازش کرد و آرام در گوشش لالایی نجوا کرد و در این هنگام نباید کودک را حتی‌الامکان از خواب بیدار کرد. اما زمانی که کودکتان از صدای فریاد خودش بیدار شد، همچنان وحشت زده و ترسیده است او را در آغوش بگیرید و یک لیوان آب به او بدهید و او را نوازش کنید و با صدای آهسته برایش تعریف کنید که این فقط یک خواب بود و گذشت، آنچه که دیدی همه در خواب بود.

  حتی اگر کودک معنی واژه رویا را هنوز یاد نگرفته باشد، طنین آرام بخش صدایتان او را تسکین خواهد داد و به او خواهد فهماند که آنچه که دیده واقعیت نداشته است، و اگر کودک باز هم بی‌قراری کرد می‌توان چراغ را روشن کرد و گفت بیا به دنبال آن چیزی که می‌ترسی بگردیم و یا به او بگوییم چراغ را برایت روشن می‌گذارم.

  البته امکان دارد که در بعضی موارد ، صحنه‌هایی از آن کابوس وحشتناک در ذهنش دوباره تکرار شود و از ترس اینکه دوباره آن منظره‌های وحشتناک را ببیند از رفتن به رختخواب امتناع ورزد، توصیه‌ای که در این زمان وجود دارد این است که موضوع خوابی را که کودک عنوان می‌کند را به شکل دیگری به پایان برسانیم به این شکل که مثلا اگر خواب اژدها را دید به او بگوییم که در انتها تو شمشیری داشتی و اژدها را کشتی.

  کودکم شب ها کابوس می بیند!

  سعی کنید وقتی کودک خواب ترسناک می‌بیند و به طرف تخت شما می‌آید او را به تخت خودش باز گردانید چون بعدا خیلی مشکل است که شبهای بعد در اتاق خودش به خواب رود و سعی کنید پیش کودک تا به خواب رفتن وی بمانید و بعد اتاق او را ترک کنید.

  هنگامی که احساس می‌کنید دیدن کابوس در کودکتان به علت این است که ذهنش مشغول مسئله‌ای است باید دقت کنید که چه چیزی در زندگی کودک تغییر یافته است. البته باید از خود کودک کمک گرفت و یک سئوال باز و دقیق پرسید مثلا دیشب چه خوابی دیده بودی؟ یا دقیقا از چه چیزی می‌ترسی؟ و بگذاریم خودش تعریف کند و سعی کنیم بین صحبتهایش حرف نزنیم با دقت گوش کنیم.

  زیرا کودک با این عمل ما احساس خواهد کرد که وی را درک می‌کنیم. البته در کودکانی که کوچکتر هستند نباید انتظار داشته باشیم که خوابشان را واضح بتوانند بیان کنند زیرا کودکان در سنین پائین نمی‌توانند دقیقا خوابی را که دیده‌اند به روشنی برای دیگران تعریف کنند و فقط ممکن است یک لغت بگویند مثل: زن بد جنس یا سگ بزرگ. در این صورت باید به آنها گفت که در واقعیت و در اتاق او چیزی وجود ندارد و می‌توان به همراه کودک همه جای خانه را جستجو کرد

  پیشگیری

  شبها سعی کنید همیشه یک چراغ خواب در اتاق کودک روشن باشد و در تاریکی قبل از اینکه کودک به خواب رود به وسایل در اتاق کودک نگاه کنید که بد نمانده باشد مثلا سایه یک صندلی ممکن است برای کودک ایجاد ترس کند. و یا می‌توان یک عروسک به کودک داد و یا در اتاق او آویزان کرد و به او بگویید که این عروسک جلوی خوابهای بد را می‌گیرد.

  سعی کنیم کودکان قبل از به خواب رفتن فیلمهای خشن و ترسناک نبینند و یا بازیهای خشن و هیجان انگیز انجام ندهند، سعی کنید قبل از به خواب رفتن کودک برایش قصه بخوانید (البته نه قصه های هیجان انگیز) و یا یک مسئله که برای کودک جالب است برایش تعریف کنید و به او بگویید: امیدوارم امشب در موردش خواب ببینی. شما می‌توانید یک موقعیت روحی خوب و آرامش قبل از خواب ، برای کودکتان ایجاد کنید.

  منبع : برترینها

  کودکم شب ها کابوس می بیند! + 0
  کودکم شب ها کابوس می بیند! – 0

  http://www.delgarm.com/children/children-s-health/6567-کودکم-شب-ها-کابوس-می-بیند

  کلمات کلیدی : در (البته + ، آب آرام آرامش آغوش آن آنها آنهاست آنچه آهسته آویزان اتاق اثر احساس احساسی از است است، اصلی اصولا اطرافیان اعمال اغلب البته اما امتناع امشب امکان امیدوارم انتظار انتها انجام انگیز انگیز) او اژدها اکثرا اگر ایجاد این اینکه با باز بازیهای باشد باشد باشد، باشیم باعث باید ببیند ببینی بتوانند بخش بخشی بخوانید بد بدهید بدون بر برای برایت برایش برترینها برخورد برسانیم بزرگ بزرگتر بعد بعدا بعضی بلافاصله بلند بمانید به بود بود حتی بودی؟ بچه‌های بکشد بگذاریم بگردیم بگویند بگویید بگوییم بگیرد بگیرید بی بیا بیان بیدار بین بی‌قراری تا تاثیراتی تاریکی تب تخت تخیل ترس ترسناک ترسناکی ترسیده ترک تسکین تعریف تغییر تقاضای تلویزیون تمامی تو توصیه‌ای تکالیف تکرار جالب جای جستجو جلوی جنس حالت حتی‌الامکان حرف خاصی خانه خشن خواب خوابشان خوابها خوابهای خوابی خواهد خوب خود خودش خورد خوردن خیلی داد دارد داستانها داشته داشتی در درسی درک دقت دقیق دقیقا دل دنبال دوباره دچار دید دیدن دیده دیده‌اند دیدی دیر دیشب دیگران دیگری ذهنش را رختخواب رشد رفتن رو روحی رود روز روزانه روشن روشنی رویا رویدادها زده زمان زمانی زن زندگی زیاد زیرا سئوال سایه سخت سختی سعی سنین سگ شاید شب شبانه شبهای شخصا شد، شده شما شمشیری شود شود البته شود، شکل صحبتهایش صحنه‌هایی صدای صدایتان صندلی صورت طرف طنین طی عروسک علت علل عمل عنوان غذا غیره فردا فریاد فشرده فقط فهماند فیلمهای قبل قسمتی قصه لالایی لغت لیوان ما مانند دعواها مثل مثلا مدرسه مریضی مسئله مسئله‌ای مسائل مشغول مشکل مشکلات معنای معنی ممکن منظره‌های مهمی موارد موجب موجبات موردش موضوع موقعیت می‌آورددر می‌آید می‌بیند می‌ترسی می‌ترسی؟ می‌توان می‌تواند می‌توانید می‌خواند می‌روند می‌شود می‌نشیند می‌پرند می‌کشد می‌کند می‌کنند می‌کنید می‌کنیم می‌گذارم البته می‌گیرد سعی نباید نبینند نجوا نحوه ندارد نداشته ندهند، نزنیم نشود نقش نمانده نمی‌آورند نمی‌توانند نه نوازش نگاه نگرفته نیست های هر هستند هم همراه همه همچنان همچنین همیشه هنوز هنگام هیجان و واضح واقعیت والدین واژه وجود وحشت وحشتناک ورزد، وسایل وقتی وی پائین پایان پرسید پیش پیشگیری شبها چراغ چه چون چیزی کابوس کابوس علل کابوس نحوه کابوسها کابوسهای کابوسی کتابها کرد کرد کشتی سعی کشید، کمک کند کنند کنید کنید منبع کنید هنگامی کنیم کنیم زیرا که که هنگامی کودک کودکان کودکانی کودکتان کودکمشبهاکابوسمیبیندکودکمشبهاکابوسمیبیند کودکی کوچک کوچکتر گاهی گذشت، گردانید گرفت گریه گفت گوش گوشش گونه یا یاد یافته یک

   

  

  طالع بینی سال 2017

  مرورگر گوگل کروم

  کاهش درد قاعدگی

  نشانه ارضا شدن در زنان

  دنیای فناوری

  

  فال روزانه

 • آخرین اخبار و مقالات
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :