کم کاری مادرزادی تیروئید چیست؟

مجموعه: اخبار و مقالات
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • کم کاری مادرزادی تیروئید چیست؟
 •  

  این بیماری در اثر کم کاری غده تیروئید در کودکان ایجاد می‌شود. این غده در ناحیه گردن قرار گرفته است و هورمونی (ماده شیمیایی)به نام تیروکسین تولید می‌کند که برای رشد و تکامل تمامی اعضای بدن بویژه سیستم عصبی ضروری است.

  بسیاری از مراحل رشد و نمو مغز در دوران پس از تولد (نوزادی) ادامه دارد از آنجایی که برای بدست آوردن بهره هوشی طبیعی به مقادیر کافی از هورمون تیروئید تا 3 سالگی نیاز است. در کم کاری مادرزادی تیروئید سطح هورمون تیروکسین کمتر از میزان طبیعی است و لذا رشد و نمو طبیعی مغز کودک کافی نمی‌باشد و خسارات جبران‌ناپذیری خصوصاً به مغز کودک وارد می‌سازد.

  کم کاری مادرزادی تیروئید چیست؟

  علائم این بیماری چیست؟

  در ابتدای تولد این بیماری هیچ علامتی از خود ندارد و با دیدن نوزاد قابل تشخیص نمی‌باشد بنابراین علائم بیماری در اغلب موارد دیر ظاهر شده و با افزایش سن شیرخوار علایم بتدریج قابل مشاهده می‌شوند و در واقع هنگامی علائم بیماری را می‌بینیم که آثار سوء خود را به جای گذاشته است. برخی از آنها عبارتند از: زردی طول کشیده – یبوست – پوست سرد و خشک و رنگ پریده – زبان بزرگ و گریه خشن- فتق نافی و رشد با تاخیر.

  چگونه می‌توان کم کاری مادرزادی تیروئید را زود تشخیص داد؟

  تشخیص زودهنگام تنها با انجام آزمایش امکان‌پذیر است. در روزهای سوم تا پنجم بعد از تولد با (تهیه چند قطره خون از پاشنه پای نوزاد) می‌توان به احتمال وجود بیماری پی برد. این آزمون بدون درد می‌باشد و هیچگونه خطری برای نوزاد در بر ندارد.

  شناسایی زود هنگام این بیماری و درمان به موقع آن نجات دهنده فرزند شما از عقب‌ماندگی ذهنی و آسیب جدی مغزی است.

  درمان آن چیست؟

  بعد از اینکه مشخص شود غده تیروئید نوزاد کم کار است بلافاصله توسط پزشک داروی خوراکی برای وی تجویز می‌شود و نیاز به بستری در بیمارستان ندارد و تقریباً همه کودکان بیماری که زودهنگام تشخیص داده شده و تحت درمان به موقع و مناسب قرار می‌گیرند از رشد و نمو و بهره هوشی طبیعی برخوردار خواهند شد.

  بهمین جهت برنامه کشوری غربالگری کم کاری مادرزادی تیروئید در مراکز بهداشتی درمانی برای کنترل این بیماری اجرا می‌گردد.

  منبع : برترینها

  کم کاری مادرزادی تیروئید چیست؟ + 1
  کم کاری مادرزادی تیروئید چیست؟ – 0

  http://www.delgarm.com/children/children-s-health/6263-کم-کاری-مادرزادی-تیروئید-چیست؟

  کلمات کلیدی : این بسیاری (تهیه (ماده (نوزادی) + آثار آزمایش آزمون آسیب آن آنجایی آنها آوردن ابتدای اثر اجرا احتمال ادامه از است است اعضای اغلب افزایش امکان‌پذیر انجام ایجاد این اینکه با بتدریج بدست بدن بدون بر برای برترینها برخوردار برخی برد برنامه بزرگ بستری بعد بلافاصله بنابراین به بهداشتی بهره بویژه بیمارستان بیماری تا تاخیر تجویز تحت تشخیص تقریباً تمامی تنها توسط تولد تولید تکامل تیروئید تیروکسین جای جبران‌ناپذیری جدی جهت خسارات خشن خشک خصوصاً خطری خواهند خود خوراکی خون داد؟ تشخیص داده دارد داروی در درد درمان درمانی دهنده دوران دیدن دیر ذهنی را رشد رنگ روزهای زبان زردی زود زودهنگام سالگی سرد سطح سن سوء سوم سیستم شد بهمین شده شما شود شیرخوار شیمیایی)به ضروری طبیعی طول ظاهر عبارتند عصبی عقب‌ماندگی علائم علامتی علایم غده غربالگری فتق فرزند قابل قرار قطره لذا مادرزادی مراحل مراکز مشاهده مشخص مغز مغزی مقادیر مناسب موارد موقع میزان می‌باشد می‌بینیم می‌توان می‌سازد می‌شود می‌شوند می‌کند می‌گردد منبع می‌گیرند ناحیه نافی نام نجات ندارد ندارد شناسایی نمو نمی‌باشد نوزاد نوزاد) نیاز همه هنگام هنگامی هورمون هورمونی هوشی هیچ هیچگونه و وارد واقع وجود وی پاشنه پای پریده پزشک پس پنجم پوست پی چند چگونه چیست؟ بعد چیست؟ در کار کاری کافی کشوری کشیده کم کمتر کمکاریمادرزادیتیروئیدچیست؟کمکاریمادرزادیتیروئیدچیست؟ کنترل که کودک کودکان گذاشته گردن گرفته گریه یبوست

   

  

  سفت کردن باسن

  عکس نوشته

  دانلود نسخه نهایی درایور کارت گرافیک AMD

  اس ام اس عاشقانه

  دیدنی های تلگرام و اینستاگرام

  

  فال انبیا

 • آخرین اخبار و مقالات
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :