چطوری فرزندم را از خوردن ناخن منع کنم؟

مجموعه: اخبار و مقالات
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • چطوری فرزندم را از خوردن ناخن منع کنم؟
 •  

  علل خوردن ناخن در کودکان

   

  چطوری فرزندم را از خوردن ناخن منع کنم؟

   

  بسیاری از والدین زمانی که متوجه می شوند فرزندشان در حال جویدن ناخن هایش است، ناراحت و آزرده خاطر می شوند و او را از این کار منع می کنند. والدین از این که ناخن جویدن مانند مکیدن انگشت، تاباندن موی سر و چرخیدن در اتاق به شکل یک رفتار درآید، نگران اند. معمولا عادت با تکرار یک رفتار ایجاد می شود و بهتر است والدین قبل از این که جویدن ناخن به عادت کودکشان تبدیل شود، برای رفع آن اقدام کنند.

   

  از جمله دلایلی که موجب ناخن جویدن کودک و نوجوان می شود، آن است که او سعی می کند با انجام این کار از میزان استرس خود بکاهد.

   

  چطوری فرزندم را از خوردن ناخن منع کنم؟

  ناخن جویدن موضوع مهمی در بحث روان شناسی و روان پزشکی است؛ زیرا تعدادی از افراد درگیر این اختلال هستد. در کشور ما نیز آمارها نشان می دهد، یک سوم کودکان دبستانی، نیمی از نوجوانان دوره راهنمایی و یک چهارم دانش آموزان دبیرستان عادت به جویدن ناخن دارند. این اختلال باعث ایجاد مشکلات متعددی از جمله بیماری های جسمی می شود و احتمال بروز عفونت های قارچی، باکتریایی و ویروسی را افزایش می دهد. از طرفی وجود این اختلال در کودکان، به دندان آسیب می رساند و در برخی موارد باعث تغییر شکل ناخن و قرمزی اطراف انگشتان دست کودکان می شود.

   

  چطوری فرزندم را از خوردن ناخن منع کنم؟

  بروز این اختلال، علل متفاوتی دارد. کارشناسان معتقدند معمولا افرادی که ناخن می جوند دچار اضطراب و افسردگی هستند و کمتر در جمع حضور پیدا می کنند. همچنین ترس از سرزنش دیگران، عادت و یا الگو گرفتن از اطرافیان، از دیگر عوامل بروز این اختلال است. البته خوب است بدانید، نتایج بررسی ها نشان می دهد، این رفتارها در برخی موارد علت ژنتیکی دارد.

  با توجه به عوارض جویدن ناخن، پیش گیری و درمان آن اهمیت زیادی دارد. اما پرسش هایی که در این زمینه مطرح می شود این است که چگونه می توان از این اختلال پیشگیری و آن را درمان کرد و نقش بزرگ ترها در کمرنگ شدن این عادت چیست؟ باید گفت والدین هرگز نباید فرزند خود را برای ناخن جویدن تنبیه کنند، زیرا خود تنبیه ترس و اضطراب کودک را بیشتر می کند.

   

  راه کارهای عملی


  1 – برای کمک به این کودکان می توان از ناخن آسیب دیده تصویری تهیه کرد و وضعیت آن را با ناخن سالم مقایسه کرد. همچنین هنگامی که کودک مشغول جویدن ناخن است بدون این که متوجه شود، از او فیلم تهیه کنید و سپس برای او به نمایش بگذارید. احتمال دارد با مشاهده فیلم به خود بیاید و این عادت را کنار بگذارد.

  2 – قرار دادن آیینه جلوی کودک او را متوجه این عادت ناپسند می کند. کودک را تشویق کنید در مجلات، تصویر دست های زیبا را جست وجو کند یا روی کتاب یا آینه بچسباند تا مرتب تصویر این دست ها را با دست های خود مقایسه کند.

  3 – اقدام دیگری که در این زمینه مفید است، شناسایی مکان و زمانی است که این رفتارها در او بیشتر می شود.

  به عنوان مثال، شاید کودک با ایجاد موقعیت های خاص به ناخن جویدن می پردازد. این حالت را که در او استرس ایجاد می کند شناسایی و کاری کنید که در موقعیت های استرس زا قرار نگیرد. اگر کودک هنگام تماشای برنامه تلویزیونی ناخن می جود، شیئی به دست او بدهید تا سرش گرم شود. به مکان هایی که این عادت کودک زیاد می شود نیز دقت کنید تا علت این اختلال را بفهمید. هنگامی که این عادت کم شد، با تعیین پاداش، این رفتار خوب او را تقویت کنید. به عنوان مثال، برای تشویق هر بار ناخن نجویدن ستاره ای به جدول برنامه های روزانه او اضافه کنید و به ازای هر ۱۰ ستاره به او هدیه دهید. اگر فرزند شما دختر است به او لاک یا دستکش هدیه کنید تا با استفاده از آن جویدن ناخن را فراموش کند. اگر پسر است به او ناخن گیر یا ذره بین بدهید تا با استفاده از آن به آسیبی که به ناخن و اطراف آن رسانده است، توجه کند و ناخن های خود را کوتاه کند. در صورت آسیب رسیدن به دندان های کودک به دندان پزشک مراجعه کنید. اگر این عادت با اضطراب شدید همراه باشد، حتما از متخصصان بهداشت روان کمک بگیرید. گاهی رفتار والدین یا اطرافیان، زمینه اضطراب کودک را زیاد می کند.

  تأثیر رفتار والدین بر ناخن جویدن کودکان

  متخصصان علاوه بر بررسی رفتار کودک، بر رفتار والدین او نیز تمرکز می کنند. زیرا عامل اصلی این رفتار، ممکن است عملکرد والدین و اطرافیان باشد. متخصص در این شرایط به والدین کمک می کند تا رفتار و واکنش خود را نسبت به کودک سنجیده تر کنند تا اضطرابی به کودک وارد نشود. کودک با ناخن جویدن به نحوه رفتار والدین یا اطرافیان با او واکنش نشان می دهد؛ در این زمینه والدین باید سعی کنند ناراحتی و مشکلات ناشی از مشغله های کاری خود را به منزل منتقل نکنند.

  از جمله روش هایی که یک روان شناس می تواند برای برطرف کردن این مشکل کودک از آن استفاده کند، روش های خاص ریلکسیشن است. اگر به علت بالا بودن استرس کودک، این روش درمانی نیز جواب ندهد، پزشک داروهایی را تجویز می کند تا اضطراب کودک کمتر شود.

  لاک های با طعم تلخ که برای مقابله با ناخن جویدن از آن استفاده می شود، چندان موثر نیست و توصیه نمی شود. والدین نباید به این عادت فرزند خود واکنش نشان دهند زیرا در برخی موارد ناخن جویدن روشی برای جلب توجه دیگران است و عکس العمل والدین همان توجهی است که کودک خواستار آن است. در مورد این عادت با او صحبت کنید اما درباره رفتارش قضاوت نکنید.صحبت با او درباره ناخن جویدن نباید باعث افزایش اضطراب وی شود. به او بگویید که این مشکل را با کمک او حل خواهید کرد.

   

  چطوری فرزندم را از خوردن ناخن منع کنم؟ + 1
  چطوری فرزندم را از خوردن ناخن منع کنم؟ – 0

  http://www.delgarm.com/psychology/successful-parents/24367-خوردن-ناخن

  کلمات کلیدی : از علل + آزرده آسیب آسیبی آمارها آموزان آن آینه آیینه اتاق احتمال اختلال اختلال، از ازای است است، است؛ استرس استفاده اصلی اضافه اضطراب اضطرابی اطراف اطرافیان اطرافیان، افراد افرادی افزایش افسردگی اقدام البته العمل الگو اما انجام اند انگشت، انگشتان اهمیت او اگر ای ایجاد این با بار باشد باشد، باعث بالا باکتریایی باید بحث بدانید، بدهید بدون بر برای برخی بررسی برطرف برنامه بروز بزرگ بسیاری بفهمید به بهتر بهداشت بودن بچسباند بکاهد بگذارد بگذارید بگویید بگیرید بیاید بیشتر بیماری بین تأثیر تا تاباندن تبدیل تجویز تر ترس ترها تشویق تصویر تصویری تعدادی تعیین تغییر تقویت تلخ تلویزیونی تماشای تمرکز تنبیه تهیه توان تواند توجه توجهی توصیه تکرار جدول جست جسمی جلب جلوی جمع جمله جواب جود، جوند جویدن حال حالت حتما حضور حل خاص خاطر خواستار خواهید خوب خود خوردن خوردنناخنخوردنناخن دادن دارد دارد دارند داروهایی دانش دبستانی، دبیرستان دختر در درآید، درباره درمان درمانی درگیر دست دستکش دقت دلایلی دندان دهد دهد، دهد؛ دهند دهید دوره دچار دیده دیگر دیگران دیگران، دیگری ذره را راه راهنمایی رساند رسانده رسیدن رفتار رفتار، رفتارش رفتارها رفع روان روزانه روش روشی روی ریلکسیشن زا زمانی زمینه زیاد زیادی زیبا زیرا سالم ستاره سر سرزنش سرش سعی سنجیده سوم سپس شاید شد، شدن شدید شرایط شما شناس شناسایی شناسی شود شود شود، شوند شکل شیئی صحبت صورت طرفی طعم عادت عامل عفونت علاوه علت علل عملکرد عملی عنوان عوارض عوامل عکس فراموش فرزند فرزندشان فیلم قارچی، قبل قرار قرمزی قضاوت لاک ما مانند متخصص متخصصان متعددی متفاوتی متوجه مثال، مجلات، مراجعه مرتب مشاهده مشغله مشغول مشکل مشکلات مطرح معتقدند معمولا مفید مقابله مقایسه ممکن منتقل منزل منع مهمی موارد موثر موجب مورد موضوع موقعیت موی مکان مکیدن می میزان ناخن ناخن، ناراحت ناراحتی ناشی ناپسند نباید نتایج نجویدن نحوه ندهد، نسبت نشان نشود نقش نمایش نمی نوجوان نوجوانان نکنند نکنیدصحبت نگران نگیرد نیز نیست نیمی ها های هایش هایی هدیه هر هرگز هستد هستند همان همراه همچنین هنگام هنگامی و وارد والدین واکنش وجو وجود وضعیت وی ویروسی پاداش، پردازد پرسش پزشک پزشکی پسر پیدا پیش پیشگیری چرخیدن چندان چهارم چگونه چیست؟ ژنتیکی کار کارشناسان کارهای کاری کتاب کرد کرد کردن کشور کم کمتر کمرنگ کمک کنار کند کند کند، کنند کنند کنند، کنید که کوتاه کودک کودک، کودکان کودکان کودکان کودکان، کودکشان گاهی گرفتن گرم گفت گیر گیری یا یک

   

  

  آشنایی با عروس هلندی

  آگهی های استخدامی

  دکوراسیون اتاق خواب

  مرورگر گوگل کروم

  دانلود بازی Dead Age

  

  فال تاروت کبیر

 • آخرین اخبار و مقالات
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :