چرا کودک ما به بلوغ زودرس می رسد؟

مجموعه: اخبار و مقالات
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • چرا کودک ما به بلوغ زودرس می رسد؟
 •  

  تحقیقات نشان داده در سال‌های اخیر سن بلوغ در دختران و پسران ایرانی کاهش یافته، آیا باید نگران بود؟

   

  چرا کودک ما به بلوغ زودرس می رسد؟

  بلوغ زودرس چیست؟

  بلوغ طبیعی دوره‌ای است که طی آن صفات ثانویه جنسی به‌وجود می‌آیند و فرد توان باروری پیدا می‌کند. تغییرات فیزیکی در دوران بلوغ، نتیجه‌ مستقیم یا غیرمستقیم بلوغ غده هیپوتالاموس در دستگاه عصبی مرکزی، تحریک اعضای جنسی و ترشح هورمون‌های جنسی است. اما بلوغ زودرس براساس تعریف‌های اپیدمیولوژیک ظاهر شدن علائم بلوغ‌ ‌از نظر فیزیکی و هورمونی زیر 8 سال در دختران و زیر 9 سال در پسران است. این روزها با تغییری که در ساختار زندگی شهری صورت گرفته و با توجه به پیشرفت‌هایی که در زندگی اجتماعی به‌وجود آمده بلوغ زودرس در دختران سفیدپوست زیر 7 سال و در سیاه‌پوستان زیر 6 سال تعریف شده است. این سن در مورد شروع بلوغ است چون همان‌طور که می‌دانید بلوغ دوره‌ای چند ساله دارد.

  زود بزرگ شدن چه علائمی دارد؟

  اولین علامت بلوغ در دختران برجستگی سینه و در پسران بزرگ شدن و تغییر سایز بیضه‌هاست، بنابراین اگر دختری در ناحیه تناسلی و زیر بغل با رشد مو مواجه شد نباید اینطور قلمداد شود که بالغ شده چون این حالت مقدمه بلوغ است. در دختران علائم ابتدا با بزرگ شدن سینه‌ها ظاهر می‌شود و بعد از آن است که نواحی‌ای از بدن که در آنها غدد جنسی وجود دارد رویش مو پیدا می‌کند. عادت ماهانه نیز در مرحله نهایی اتفاق می‌افتد. در پسران اولین علامت بزرگ شدن بیضه و سپس بلوغ دیگر اجزای اندام تناسلی است.

  عوامل ایجاد‌کننده بلوغ زودرس

  عوامل زیادی در شروع بلوغ اهمیت دارند ولی بیشتر بار این عوامل وابسته به ژنوم افراد است. در واقع این ژنتیک است که تعیین می‌کند در چه سنی فرد وارد بلوغ شود اما چنین به‌نظر می‌رسد که سایر عوامل نیز بر سن شروع و البته پیشرفت تکامل بلوغ تاثیرگذارند. تغذیه، وضعیت عمومی سلامت، موقعیت جغرافیایی و البته حالت روانی همگی می‌توانند بر زمان شروع بلوغ اثر بگذارند. اینکه در بیشتر موارد نشانه‌های بلوغ در یک دختر تقریبا در همان زمانی که مادرش بلوغ را تجربه کرده ظاهر می‌شود، نشان می‌دهد ژنتیک بر زمان آغاز این پدیده اثر مستقیم دارد. این در واقع در ساختار بدن فرد تعیین شده است اما این تنها ژن نیست که تعیین‌کننده است. برخی عوامل محیطی هم این ژن را می‌پرورانند، از جمله وزن، قد و تغذیه.

  هورمون رشد تمام عوارض روانی بلوغ زودرس

  افرادی که دچار بلوغ زودرس می‌شوند از نظر روانی دچار مشکلات زیادی خواهند شد. رشد اندام‌ها و بروز علائم بلوغ در نوجوانان کم‌سن در مقایسه با سایر همسالان، باعث ایجاد اضطراب شدید در این کودکان و‌ ‌والدین آنها می‌شود.از سوی دیگر، دیده می‌شود در ارتباط والدین و فرزندان آنقدر رودبایستی وجود دارد که افراد نمی‌توانند مشکلات‌شان را با آنها در میان بگذارند و این اضطراب مضاعفی را بر آنها تحمیل می‌کند. این در حالی است که والدین باید انتظار چنین علائمی را داشته باشند و آن را پیگیری کنند و قبل از اینکه فرزندان این اطلاعات را از همکلاسی‌ها و دوستان خود به‌طور ناقص و نامفهوم دریافت کنند والدین با آنها ارتباط بگیرند و همه آنچه لازم است بدانند به شکل درست در اختیار آنها قرار دهند.

  وزن؛ عاملی مهم در شروع بلوغ

  وزن یکی از عواملی است که ورود بلوغ را باعث می‌شود. طبق آماری که در ایران وجود دارد شروع بلوغ در دختران حدود 130سانتی‌متر قد و متوسط وزن34-33 کیلوگرم و سن استخوانی حدود 9 سال را شامل می‌شود. این وزن یک علامت است که با رسیدن فرد به آن می‌توان انتظار بلوغ را داشت، هر چند الزامی وجود ندارد و ممکن است فردی با وزن 50 کیلوگرم هنوز به بلوغ نرسیده باشد اما زمان شروع عادت ماهانه دردخترانی ‌که وزن‌شان بیش از 30 درصد وزن طبیعی آنهاست و نسبتا چاق هستند، زودتر از حد میانگین است. تاخیر در شروع دوره قاعدگی، در کودکان مبتلا به سوءتغذیه شدید هم شایع است. در کشورهای اروپایی با تغذیه مناسب هر 10 سال دوره عادت ماهانه 3 ماه زودتر اتفاق می‌افتد.

  اضافه وزن در دختران، احتمال بلوغ زودرس را افزایش می‌دهد ولی این رابطه در پسران حالت عکس دارد و لاغری مفرط، باعث افزایش احتمال بلوغ زودرس می‌شود.

  بلوغ زودرس گاهی خطر مرگ دارد!

  بلوغ زودرس در دختران شایع‌تر از پسران است اما معمولا علت پاتولوژیک ندارد. این در حالی است که در پسران وقتی علائم بلوغ زودرس مشاهده می‌شود این نگرانی ایجاد می‌شود که اتفاق بیمارگونه‌ای در حال وقوع است. گاهی بلوغ در شرایطی آغاز می‌شود که فرد دچار تومور مغزی است یا آنسفالی مغزی دارد. این آسیب‌های مغزی باعث می‌شود تغییرات هورمونی که آغازکننده بلوغ است زودتر ایجاد شود که به آن بلوغ ثانویه یا مرضی می‌گویند. عفونت‌های مغزی، ضربه‌های مغزی، تومور مغزی و مصرف داروهای استروژن و آندروژن قبل از بلوغ از مهم‌ترین عوامل بیمارگونه بلوغ زودرس در پسران است و به همین دلیل بروز بلوغ زودرس در پسران باید جدی گرفته شود و هر چه زودتر بررسی‌های لازم انجام شود.

  وقتی والدین مقصرند!

  برخی ناهنجاری‌های فکی و دندانی علل ژنتیک دارند. اگر کودک، اندازه فک را از یک والد و اندازه دندان‌ها را از والد دیگر به ارث ببرد و این 2 با هم تناسب و سازگاری نداشته باشند، ممکن است دندان‌ها فاصله‌دار شوند یا فضای کافی برای تمام دندان‌ها در قوس فکی وجود نداشته باشد و موجب شلوغی دندان‌ها و نامرتبی آنها شود. جلو بودن و بزرگی فک پایین نیز یک مشکل ژنتیک و ارثی است که در سابقه بیمار، اغلب پدرومادر یا بستگان نزدیک مشکلات مشابه دارند. کودکانی که از مادرانی با پوسیدگی‌های دندانی متعدد متولد می‌شوند، به پوسیدگی‌های بیشتری در مراحل بعدی زندگی خود مبتلا می‌شوند.

  در تمام این موارد می‌توان با درمان به موقع از برخی مشکلات حاد و جراحی‌های فک جلوگیری کرد.

  بررسی‌های تشخیصی کدام است؟

  آنچه اهمیت دارد این است که بلوغ زودرس اگر زود تشخیص و ردیابی شود، اشکالی در رشد ایجاد نمی‌کند. بررسی‌های تشخیصی در این مورد بستگی به فرد دارد اما به‌طور کلی هر کودکی که زیر 6 سال علائم را نشان می‌دهد باید MRI، سی‌تی‌اسکن و آزمایش‌های مختلف در مورد او انجام شود اما در سنین کمی بالاتر با معاینه و براساس شواهد بالینی بررسی‌های لازم را انجام می‌دهد. اندازه‌گیری میزان هورمون‌های بلوغ در این مورد بسیار کمک‌کننده است و می‌تواند کمک‌کننده هم باشد، چون هنگام بلوغ، مغز هورمون خاصی ترشح می‌کند که هم در بدن دختر و هم در بدن پسر ترشح می‌شود اما تفاوت آن در محل اثر هورمون‌هاست. در مورد برخی والدین که از هورمون رشد برای کودک‌شان استفاده می‌کنند باید گفت، این هورمون درصورتی باید استفاده شود که کمبود هورمون رشد داشته باشد و در استفاده از آن تنها به‌دلیل بلند قد شدن کودک باید دقت کرد.

  آیا می‌توان پیشگیری کرد؟

  راه‌حل پیشگیری از بلوغ زودرس به تغذیه و توجه به رشد مناسب فرد بستگی دارد. والدین باید از چاقی مفرط فرزندان‌شان پیشگیری کنند و به هیچ‌وجه مرغ و تخم‌مرغ ماشینی و فراورده‌های هورمونی را به‌خصوص به دختران خود ندهند. آمپول‌های تزریقی برای جلوگیری از بلوغ زودرس نیز بسیار مضر هستند، چون محور تخمدان به هیپوفیز را مختل می‌کند و تاثیر منفی در رشد واژن و رحم دارد و استفاده از آن به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. همان‌طور که مصرف داروهایی که ممکن است منجر به بلوغ زودرس شود نیز اصلا مناسب نیست. والدین باید مراقب باشند با دیدن علائم اولیه اگر لزومی به درمان بود حتما درصدد درمان برآیند.

  والدین چه می‌توانند بکنند؟

  والدین باید با ایجاد رابطه صادقانه و دوستانه با دختر یا پسر مبتلای خود، برای او پیدایش این تغییرات را توضیح دهند و او را از مراقبت‌های ضروری آگاه کنند. ارتباط والدین با معلمان فرزندشان به‌منظور برقراری ارتباط دوستانه آنان با بچه‌های همسن خود و جلوگیری از ایجاد مشکلات روانی در این زمینه بسیار اهمیت دارد. رعایت عوامل و شرایط فردی، خانوادگی و اجتماعی قابل کنترل (عوامل و شرایط ذکر شده در مورد علل بلوغ زودرس) به‌منظور تعدیل و کاستن از عوارض و پیامدهای بلوغ زود‌رس در زندگی حال و آینده این افراد نیز حائز اهمیت است. مراجعه به پزشک متخصص برای بررسی و درمان زودرس بلوغ برای پیشگیری از مشکلات استخوان‌بندی، رشد قدی و فیزیکی و انجام معاینه‌ها و آزمایش‌های مداوم یکی از وظایف مهم والدین در این موارد است.

  منبع:bartarinha.ir

  چرا کودک ما به بلوغ زودرس می رسد؟ + 1
  چرا کودک ما به بلوغ زودرس می رسد؟ – 0

  http://www.delgarm.com/children/children-s-health/6851-چرا-کودک-ما-به-بلوغ-زودرس-می-رسد؟

  کلمات کلیدی : تحقیقات (عوامل + ، آزمایش‌های آسیب‌های آغاز آغازکننده آماری آمده آمپول‌های آن آنان آندروژن آنسفالی آنقدر آنها آنهاست آنچه آگاه آیا آینده ابتدا اتفاق اثر اجتماعی اجزای احتمال اختیار اخیر ارتباط ارث ارثی اروپایی از است است است منبع است؟ آنچه استخوانی استخوان‌بندی، استروژن استفاده اشکالی اصلا اضطراب اطلاعات اعضای اغلب افراد افزایش البته الزامی اما انتظار انجام اندازه اندازه‌گیری اندام اندام‌ها اهمیت او اولین اولیه اپیدمیولوژیک اگر ایجاد ایجاد‌کننده ایران ایرانی این اینطور اینکه با بار باروری باشد باشد، باشند باشند، باعث بالاتر بالغ بالینی باید ببرد بدانند بدن بر برآیند براساس برای برجستگی برخی بررسی بررسی‌های برقراری بروز بزرگ بزرگی بستگان بستگی بسیار بعد بعدی بغل بلند بلوغ بلوغ وزن بلوغ، بلوغ‌ بنابراین به به‌خصوص به‌دلیل به‌طور به‌منظور به‌نظر به‌وجود بود بود؟ بودن بچه‌های بکنند؟ والدین بگذارند بگیرند بیش بیشتر بیشتری بیضه بیضه‌هاست، بیمار، بیمارگونه بیمارگونه‌ای تاثیر تاثیرگذارند تاخیر تجربه تحریک تحمیل تخمدان تخم‌مرغ ترشح تزریقی تشخیص تشخیصی تعدیل تعریف تعریف‌های تعیین تعیین‌کننده تغذیه تغذیه تغذیه، تغییر تغییرات تغییری تفاوت تقریبا تمام تناسب تناسلی تنها توان توجه توصیه توضیح تومور تکامل ثانویه جدی جراحی‌های جغرافیایی جلو جلوگیری جمله جنسی حائز حاد حال حالت حالی حتما حد حدود خاصی خانوادگی خطر خواهند خود خود، داده دارد دارد دارد بلوغ دارد؟ اولین دارند داروهای داروهایی داشت، داشته دختر دختران دختران، دختری در دردخترانی درست درصد درصدد درصورتی درمان دریافت دستگاه دقت دلیل دندانی دندان‌ها دهند دهند دوران دوره دوره‌ای دوستان دوستانه دچار دیدن دیده دیگر دیگر، ذکر را رابطه رحم ردیابی رسیدن رشد رعایت روانی رودبایستی روزها رویش زمان زمانی زمینه زندگی زود زودتر زودرس زودرس افرادی زودرس عوامل زودرس) زود‌رس زیادی زیر سابقه ساختار سازگاری سال ساله سال‌های سانتی‌متر سایر سایز سفیدپوست سلامت، سن سنی سنین سوءتغذیه سوی سپس سیاه‌پوستان سینه سینه‌ها سی‌تی‌اسکن شامل شایع شایع‌تر شد شدن شده شدید شرایط شرایطی شروع شلوغی شهری شواهد شود شود شود، شوند شکل صادقانه صفات صورت ضربه‌های ضروری طبق طبیعی طی ظاهر عادت عاملی عصبی عفونت‌های علائم علائمی علامت علت علل عمومی عنوان عوارض عوامل عواملی عکس غدد غده غیرمستقیم فاصله‌دار فراورده‌های فرد فردی فردی، فرزندان فرزندان‌شان فرزندشان فضای فک فکی فیزیکی قابل قاعدگی، قبل قد قدی قرار قلمداد قوس لازم لاغری لزومی مادرانی مادرش ماشینی ماه ماهانه مبتلا مبتلای متخصص متعدد متوسط متولد محل محور محیطی مختل مختلف مداوم مراجعه مراحل مراقب مراقبت‌های مرحله مرضی مرغ مرکزی، مرگ مستقیم مشابه مشاهده مشکل مشکلات مشکلات‌شان مصرف مضاعفی مضر معاینه معاینه‌ها معلمان معمولا مغز مغزی مغزی، مفرط مفرط، مقایسه مقدمه مقصرند برخی ممکن مناسب منجر منفی مهم مهم‌ترین مو مواجه موارد موجب مورد موقع موقعیت میان میانگین میزان می‌آیند می‌افتد می‌افتد اضافه می‌توان می‌تواند می‌توانند می‌دانید می‌دهد می‌رسد می‌شود می‌شود بلوغ می‌شود، می‌شوداز می‌شوند می‌شوند در می‌شوند، می‌پرورانند، می‌کند می‌کنند می‌گویند ناحیه ناقص نامرتبی نامفهوم ناهنجاری‌های نباید نتیجه‌ ندارد نداشته ندهند نرسیده نزدیک نسبتا نشان نشانه‌های نظر نمی‌توانند نمی‌شود نمی‌کند نهایی نواحی‌ای نوجوانان نگران نگرانی نیز نیست هر هستند، هم همان همان‌طور همسالان، همسن همه همکلاسی‌ها همگی همین هنوز هنگام هورمون هورمونی هورمون‌هاست هورمون‌های هیپوتالاموس هیپوفیز هیچ هیچ‌وجه و وابسته وارد واقع والد والدین واژن وجود ورود وزن وزن، وزن؛ وزن‌شان وضعیت وظایف وقتی وقوع ولی و‌ پاتولوژیک پایین پدرومادر پدیده پزشک پسر پسران پوسیدگی‌های پیامدهای پیدا پیدایش پیشرفت پیشرفت‌هایی پیشگیری پیگیری چاق چاقی چراکودکمابهبلوغزودرسمیرسد؟چراکودکمابهبلوغزودرسمیرسد؟ چند چنین چه چون چیست؟ بلوغ ژن ژنتیک ژنوم کاستن کافی کاهش کدام کرد کرد؟ راه‌حل کرده کشورهای کلی کمبود کمک‌کننده کمی کم‌سن کنترل کنند که کودک کودک، کودکان کودکانی کودکی کودک‌شان کیلوگرم گاهی گرفته گفت، یا یافته، یک یکی ‌از ‌والدین ‌که

   

  

  دانلود سریال The Walking Dead دوبله فارسی

  منوچهر هادی کنار همسرش یکتا ناصر

  ته چین ماکارونی

  مدل لباس دخترانه

  فال عطسه

  

  فال تاروت کبیر

 • آخرین اخبار و مقالات
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :