فکر می‌کنید شادی خریدنی نیست؟ اشتباه می‌کنید!

مجموعه: اخبار و مقالات
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • فکر می‌کنید شادی خریدنی نیست؟ اشتباه می‌کنید!
 •  

  در روانشناسی حالتی وجود دارد به نام «افسردگی پس از خرید» که با سؤال «خب که چه؟» شروع می‌شود. این نوع افسردگی برای کسانی است که نمی‌توانند از پول خود طوری استفاده کنند که شاد شوند. افرادی که نمی‌دانند باید چگونه شادی را از آن خود کنند.

  البته نوعی افسردگی هم وجود دارد که خانم‌ها بیشتر با آن سر و کار دارند، حالتی که باعث می‌شود وقتی فرد ناراحت می‌شود و موضوع ناخوشایندی درگیرش می‌کند، به خرید روی بیاورد و بعد از آن کمی خوشحال شود. اما این پله اول است؛ وقتی که خرید انجام شد بعد از یک دوره طولانی به پله دوم یعنی همان افسردگی بعد از خرید می‌رسد. حالتی که با خودش می‌گوید: «این همه لباس دارم خب که چه ؟ ماشین و خانه آنچنانی دارم خب که چه؟» باید برای شادشدن از راه‌های موقت گذشت و راه‌های دائمی را انتخاب کرد. شادی یک مسئله کاملا درونی است که با مدیریت قوی در بحران قابل لمس است. پولتان هرقدر که باشد شادی برای شما خریدنی است، هنوز هم می‌توانید به خرید بروید اما باید ببینید که چطور خرید کنید تا خوشحال باشید،‌ از پولتان چگونه استفاده کنید تا لذت آن برای شما درونی شود. جیب‌تان هر قدر چاق یا لاغر باشد می‌توانید خوشحال باشید، فقط کافی است این 10 راه را به خاطر بسپارید.

  فکر می‌کنید شادی خریدنی نیست؟ اشتباه می‌کنید!

  به جای خرید وسایل تجربه بخرید

  آدم ها خیلی سریع خودشان را با شرایط جدید وفق می‌دهند. روانشناسان می‌گویند شادی برگرفته از یک شرایط جدید است که طول عمر کوتاهی دارد اما تجربیات می‌توانند در لحظه لذتبخش باشند. اگر خاطرات را رها کنید یک منبع شادی طولانی‌مدت را به خود هدیه کرده‌اید. بعد از صرف زمان برای انتخاب رنگ پارکت کف خانه‌تان متوجه می‌شوید که بعد از یک مدت این هم جزء خاطره‌هایی می‌شود که خیلی زود فراموشش می‌کنید ‌اما در مقابل، خاطره دیدن یک بچه‌چیتا در آفریقای‌جنوبی طی یک سفر سیاحتی تا مدت‌ها شادی را برایتان فراهم می‌کند.

  بخرید و در آینده به فکر استفاده از آن باشید

  خوشحالی‌های به تعویق‌افتاده به درد می‌خورند. اینکه بدانی برای آینده نزدیک شادی را ذخیره کرده‌ای، حس خوبی دارد. شادی‌ را به تعویق بیندازید و انتظارش را بکشید. بلیت کنسرت خواننده‌ای را که دوست دارید برای 2 هفته آینده پیش‌خرید کنید. به وجود آوردن امیدهای کوچک برای هر کسی انگیزه ایجاد می‌کند و باعث می‌شود وقتی صبح روز بعد از خواب بیدار می‌شوید یک موضوع شادی‌آور و انتظاری شیرین برای آن اتفاق ته دلتان وجود داشته باشد.

  سخت نگیرید!

  آدم‌ها خیلی زود از اسباب‌ جدید خسته می‌شوند، چه با یک میلیون تومان وسیله ای خریده باشید چه با صد هزار تومان. نمی گوییم این دو هیچ فرقی با هم ندارند اما در اغلب موارد این تفاوت واقعا به اندازه تفاوت قیمت آنها نیست، بنابراین لزومی ندارد خیلی غصه چند سال بعد را بخورید که آیا تا آن موقع این وسیله کار می کند یا نه. به همین دلیل بعضی ها معتقدند که هزینه کردن برای ضمانت‌ها و بیمه هم پول دور ریختن است. وقتی وسیله‌ای را می‌خریم، ممکن است خیلی زود پشیمان شویم و بیمه کردن هم چیزی از آن حس پشیمانی کم نکند. روانشناسان نکته جالبی را گوشزد می‌کنند: «مشتری‌ها همیشه با نیت اینکه در آینده پشیمان نشوند، خرید می‌کنند، در صورتی که آنها از قابلیتی در مغزشان بی‌اطلاع هستند؛ قابلیتی که باعث می‌شود ناراحتی را فراموش کنیم به طور رایگان برای ما قابل استفاده است!»

  به جای کمک به خود به دیگران کمک کنید

  روانشناسان با گرفتن نمونه از جامعه آماری، ثابت کرده‌اند آدم‌هایی که برای دیگران هدیه می‌خرند یا در خیریه‌ها شرکت می‌کنند، نسبت به بقیه خوشحال‌تر هستند. اینکه بتوانید دیگران را دوست بدارید و کمتر به خودتان فکر کنید، شادی را برایتان فراهم می‌کند. پول خرج کردن برای دوست، ‌نامزد یا همسر احساس مثبتی ایجاد می‌کند. همچنین با کمک به دیگری در خیریه‌ها احساس رضایت کسب می‌کنید. خلاصه می‌توان گفت پول خرج کنید و بگذارید دیگران بفهمند، اینکه به دیگران بگویید حس خوشایندی بابت این شیوه پول خرج‌کردن دارید هم باعث شادی‌ شما می‌شود.

  چندین خوشی کوچک بهتر از یک لذت بزرگ است

  آنطور که روانشناسان ادعا می‌کنند شادی با تجربه‌های کوچک و مثبت در ارتباط است. تجربه های کوچک و پرهیجانی که حس خوب به شما می‌دهد. این تجربه‌های کوچک می‌تواند خوردن غذا در یک رستوران چینی باشد همراه کسانی که دوست‌شان دارید، می‌تواند خریدن 2 بلیت کارتینگ برای شما و همسرتان بوده یا بلیت کنسرت خواننده‌ای که دوستش دارید باشد. به همه این حس‌ها احترام بگذارید چون به شما شادی را هدیه می‌کنند. حسی که این تجربه‌ها به شما می‌دهند، می‌تواند به مراتب بزرگ‌تر از شادی خریدن ماشین یا یک تلویزیون پلاسما باشد. شاد بودن را باید تجربه کرد.

  فکر می‌کنید شادی خریدنی نیست؟ اشتباه می‌کنید!

  پولتان را بیشتر برای انجام کار خرج‌کنید، نه صرفا خرید!

  اینکه یاد بگیرید سازی را بنوازید مطمئنا شادی بیشتری به شما می‌دهد تا اینکه پیانو بخرید و گوشه خانه‌تان بگذارید. لازم نیست زیاد هزینه کنید، کافی است یک ساز ارزان‌قیمت بخرید و به کلاس موسیقی بروید. تصور کنید کسی که یک قطعه زمین در حومه شهر می‌خرد خوشحال‌تر است یا کسی که به چند کشور آسیایی سفر می‌کند؟ البته هرکدام در جای خود ارزشمند است. کسی هم که سرمایه‌گذاری می‌کند ممکن است خوشحال باشد اما این حس خیلی زود از بین می‌رود و یک سؤال ذهن او را فرا می‌گیرد: «که چه؟ این همه زحمت کشیدیم چه شد؟» با اهمیت دادن به حس تجربه‌های نو شادی کردن را بیاموزید. کاری که همیشه دوست داشته‌اید انجام بدهید را تجربه کنید، ‌هیچ‌وقت دیر نیست.

  به چیزهایی که تا به حال فکر نکرده‌اید و برایتان مهم است،‌ فکر کنید

  یکی از پیشنهادهای روانشناسانه، یک تئوری عجیب بوده که نظر خیلی‌ها را جلب کرده؛ اینکه اول اشتباه فکر کنید تا طعم لذت راه درست را بچشید. اینکه ابتدا دنبال خریدن ماشین و وسایل خانه باشید هم بد نیست. اینکه پولتان را برای مد روز و دکوراسیون خانه خرج کنید، ‌راه اشتباهی است اما بد نیست که امتحان شود. این تئوری اینطور شروع می‌شود که اگر بیش از حد به خرید وسایل جدید فکر کنید مثل خریدن ماشین دنده اتوماتیک،‌ گوشی با آخرین تکنولوژی، ‌طلا و… بعد از مدتی متوجه می‌شوید که با اینها نمی‌توانید شادی را بخرید. وقتی شاد می‌شوید که کاری غیر از کارهای همیشگی انجام دهید.

  اگر بیش از حد به خرید وسایل جدید فکر کنید مثل خریدن ماشین دنده اتوماتیک،‌ گوشی با آخرین تکنولوژی، ‌طلا و… بعد از مدتی متوجه می‌شوید که با اینها نمی‌توانید شادی را بخرید

  خرید اقساطی را فراموش کنید

  بدترین راه این است که وسیله‌ای را قسطی بخرید و آن را مصرف کنید و مدت‌ها به پرداختن هزینه آن مشغول شوید. خرید اقساطی را برای همیشه فراموش کنید و نقد بخرید؛ ممکن است با این روش صاحب وسایل زیادی شوید اما آیا با داشتن آنها می‌توانید شادی را هم داشته باشید؟ تمام شادی‌ای که از خریدن اقساطی وسایل به دست می‌آورید،‌ موعد پرداخت قسط نابود می‌شود. خرید اقساطی و گرفتن وام‌های سنگین برای خریدن آرزوهای بزرگتان، فرصت زندگی کردن در زمان حال را از شما می‌گیرد و باعث می‌شود در زمان آینده زندگی کنید.

  مقایسه قیمت‌ها را کنار بگذارید

  مقایسه همیشه شادی را از شما می‌گیرد، چه مقایسه کردن ثروت‌تان با ثروت دیگری، چه مقایسه قیمت 2لباس در یک مغازه. خودتان را محدود نکنید و اگر فکر می‌کنید که با خرید چیزی که روی پیشخوان مغازه است خوشحال می‌شوید، آنجاست که باید پولتان را خرج کنید. به این فکر نکنید که شاید در جایی دیگر بتوانید مشابه آن را پیدا کنید. به این فکر نکنید که ممکن است بعدها ارزان‌تر شود. اگر می‌دانید که چشمتان روی آن می‌ماند، بخریدش و بدانید که آن وسیله تنها برای شما ساخته شده است.

  از جمع پیروی کنید

  انسان موجودی اجتماعی است. اینکه او به تنهایی شاد باشد، معنا ندارد. شادی فرد به شادی جمع وابسته است. شادی‌های جمعی در سفرهای گروهی معنی می‌شود‌ یا اینکه با دوستان خانوادگی‌تان به سینما بروید. در این بین وقتی شادتر هستید که نظر جمع را به نظر خود ترجیح بدهید. نظری که متعلق به همه شما باشد باعث همدلی می‌شود. البته باید گفت جمعی را انتخاب کنید که کمترین اختلاف‌نظر را با آنها داشته باشید. اگر نظر دوستان‌تان زمین تا آسمان با شما فرق کند، نه تنها خوشحال نمی‌شوید بلکه باعث می‌شود که در طول آن سفر، ‌دورهمی یا مهمانی خودتان را سرزنش کنید و از شادی دور بمانید.

  منبع:مجله سیب سبز

  فکر می‌کنید شادی خریدنی نیست؟ اشتباه می‌کنید! + 1
  فکر می‌کنید شادی خریدنی نیست؟ اشتباه می‌کنید! – 0

  http://www.delgarm.com/psychology/family-counseling/6621-فکر-می‌کنید-شادی-خریدنی-نیست؟-اشتباه-می‌کنید

  کلمات کلیدی : البته در + «افسردگی «این «خب «مشتری‌ها «که ؟ آخرین آدم‌هایی آرزوهای آسمان آسیایی آفریقای‌جنوبی آماری، آن آنجاست آنها آنچنانی آوردن آیا آینده ابتدا اتفاق اتوماتیک،‌ اجتماعی احترام احساس اختلاف‌نظر ادعا ارتباط ارزان‌تر ارزان‌قیمت ارزشمند از اسباب‌ است است است آنطور است» است، است،‌ است؛ استفاده اشتباه اشتباهی اغلب افرادی افسردگی اقساطی البته اما امتحان امیدهای انتخاب انتظارش انتظاری انجام اندازه انگیزه اهمیت او اول اگر ای ایجاد این اینطور اینها اینکه با بابت باشد باشد باشد، باشند باشید باشید خوشحالی‌های باشید، باشید،‌ باشید؟ باعث باید ببینید بتوانید بحران بخرید بخرید بخرید آدم بخرید؛ بخریدش بخورید بد بدارید بدانی بدانید بدهید برای برایتان بروید برگرفته بزرگ بزرگتان، بزرگ‌تر بسپارید بعد بعدها بعضی بفهمند، بقیه بلکه بلیت بمانید منبعمجله بنابراین بنوازید به بهتر بودن بوده بچشید بچه‌چیتا بکشید بگذارید بگذارید مقایسه بگویید بگیرید بیاموزید بیاورد بیدار بیش بیشتر بیشتری بیمه بین بیندازید بی‌اطلاع تئوری تا تجربه تجربه‌ها تجربه‌های تجربیات ترجیح تصور تعویق تعویق‌افتاده تفاوت تلویزیون تمام تنها تنهایی ته تومان تکنولوژی، ثابت ثروت ثروت‌تان جالبی جامعه جای جایی جدید جزء جلب جمع جمعی جیب‌تان حال حالتی حد حس حسی حس‌ها حومه خاطر خاطرات خاطره خاطره‌هایی خانم‌ها خانه خانه‌تان خانوادگی‌تان خب خرج خرج‌کردن خرج‌کنید، خرید خرید اینکه خرید» خریدن خریدنی خریده خسته خلاصه خواب خواننده‌ای خوب خوبی خود خودتان خودش خودشان خوردن خوشایندی خوشحال خوشحال‌تر خوشی خیریه‌ها خیلی خیلی‌ها دائمی دادن دارد دارم دارند، دارید دارید، داشتن داشته داشته‌اید در درد درست درونی درگیرش دست دلتان دلیل دنبال دنده دهید اگر دو دور دوره دوست دوست، دوستان دوستان‌تان دوستش دوست‌شان دوم دکوراسیون دیدن دیر دیگر دیگران دیگری دیگری، ذخیره ذهن را راه راه‌های رایگان رستوران رضایت رنگ رها روانشناسان روانشناسانه، روانشناسی روز روش روی ریختن زحمت زمان زمین زندگی زود زیاد زیادی سؤال ساخته ساز سازی سال سبز سخت سر سرزنش سرمایه‌گذاری سریع سفر سفر، سفرهای سنگین سیاحتی سیب سینما شاد شادتر شادشدن شادی شادی‌ شادی‌آور شادی‌ای شادی‌های شاید شد شد؟» شده شرایط شروع شرکت شما شهر شود شوند شوید شویم شیرین شیوه صاحب صبح صد صرف صرفا صورتی ضمانت‌ها طعم طور طوری طول طولانی طولانی‌مدت طی عجیب عمر غذا غصه غیر فرا فراموش فراموشش فراهم فرد فرصت فرق فرقی فقط فکر فکرمی‌کنیدشادیخریدنینیست؟اشتباهمی‌کنیدفکرمی‌کنیدشادیخریدنینیست؟اشتباهمی‌کنید قابل قابلیتی قدر قسط قسطی قطعه قوی قیمت قیمت‌ها لازم لاغر لباس لحظه لذت لذتبخش لزومی لمس ما ماشین متعلق متوجه مثبت مثبتی مثل محدود مد مدت مدتی مدت‌ها مدیریت مراتب مسئله مشابه مشغول مصرف مطمئنا معتقدند معنا معنی مغازه مغزشان مقابل، مقایسه ممکن منبع مهم مهمانی موارد موجودی موسیقی موضوع موعد موقت موقع می میلیون می‌آورید،‌ می‌توان می‌تواند می‌توانند می‌توانید می‌خرد می‌خرند می‌خریم، می‌خورند می‌دانید می‌دهد می‌دهند می‌دهند، می‌رسد می‌رود می‌شود می‌شود می‌شود‌ می‌شوند، می‌شوید می‌شوید، می‌ماند، می‌کند می‌کند می‌کند، می‌کند؟ می‌کنند می‌کنند، می‌کنید می‌گوید می‌گویند می‌گیرد می‌گیرد، نابود ناخوشایندی ناراحت ناراحتی نام ندارد ندارند نزدیک نسبت نشوند، نظر نظری نقد نمونه نمی نمی‌توانند نمی‌توانید نمی‌دانند نمی‌شوید نه نو نوع نوعی نکته نکرده‌اید نکند نکنید نگیرید آدم‌ها نیت نیست نیست نیست، ها های هدیه هر هرقدر هرکدام هزار هزینه هستند هستند؛ هستید هفته هم همان همدلی همراه همسر همسرتان همه همچنین همیشه همیشگی همین هنوز هیچ و وابسته واقعا وام‌های وجود وسایل وسیله وسیله‌ای وفق وقتی پارکت پرداخت پرداختن پرهیجانی پس پشیمان پشیمانی پلاسما پله پول پولتان پیانو پیدا پیروی پیشخوان پیشنهادهای پیش‌خرید چاق چشمتان چطور چند چندین چه چه؟ چه؟» چون چگونه چیزهایی چیزی چینی کار کارتینگ کارهای کاری کافی کاملا کرد کرد کردن کرده؛ کرده‌اند کرده‌ای، کرده‌اید کسانی کسب کسی کشور کشیدیم کف کلاس کم کمتر کمترین کمک کمی کنار کند کند، کنسرت کنند کنند کنید کنید کنید انسان کنید بدترین کنید روانشناسان کنید یکی کنید، کنیم که کوتاهی کوچک گذشت گرفتن گروهی گفت گوشزد گوشه گوشی گوییم یا یاد یعنی یک ‌اما ‌دورهمی ‌راه ‌طلا ‌نامزد ‌هیچ‌وقت

   

  

  نرم افزار مدیریت پسورد

  شکستن قولنج

  دانلود کتاب الکترونیکی

  مجله اینترنتی

  بازی مردگان متحرک 3 اندروید

  

  فال امروز

 • آخرین اخبار و مقالات
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :