عزاداری یک خاطره ی شیرین برای کودک!

مجموعه: اخبار و مقالات
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • عزاداری یک خاطره ی شیرین برای کودک!
 •  

   

  گاهی کودکان با شور و شوق زیادی وارد مجالس مذهبی می شوند ولی به دلیل طولانی شدن بیش از حد مراسم، مکان نا مناسب، ازدحام بیش از حد، گرما و سرمای شدید، عدم تهویه مناسب و … دل آزرده می شوند.

   

  عزاداری یک خاطره ی شیرین برای کودک!
   

  متاسفانه در باب تربیت اسلامی و تشویق کودکان به شرکت در مراسم های دینی شاهد کم کاری های متعدد و نقص های بسیاری هستیم. گاهی دیده می شود، خانواده ها از اینکه نمی توانند در حد انتظار بر روی کودکانشان تاثیر مطلوب بگذارند و فرزندانشان در حد توقع آنها، پایبند به ارزش های مذهبی نیستند، شکایت دارند و می پرسند، چه باید انجام دهیم؟

  به همین منظور محرم و برگزاری مراسم سوگواری سالار شهیدان را، فرصت خوبی برشمردیم و بر آن شدیم تا در این مقاله به تربیت دینی و راهکارهایی در جهت تقویت باورهای دینی در کودکان بپردازیم.

   

  بحث تربیت موضوعی بسیار حساس است. نخستین بذر تربیت در خانواده پاشیده می شود که ابعاد مختلفی دارد. از جمله مهمترین ابعاد آن، می توان به تربیت دینی اشاره کرد. تربیت دینی به معنای پرورش بعد معنوی انسان است. کودک به طور مستقیم از پدر و مادر خود تاثیر می پذیرد و الگو برداری می کند.

  “خوبی ها و بدی ها”، “زیبایی ها و زشتی ها” و “بایدها و نبایدها” را می آموزد و با گذشت زمان با ارزشها و ضد ارزشهای اخلاقی، ویژگی های اعتقادی و نگرش پدر و مادر آشنا می شود و بدین ترتیب روحیاتش پایه گذاری می شود.

  در حقیقت خانواده، مهمترین پایگاه آموزش، باورها و نگرش یک کودک را با توجه به شیوه انتخابی شکل می دهد.

  کودکان به طور ذاتی و فطری زمینه پذیرش احکام الهی را دارند، ولی موضوع مهم نحوه آموزش است. نحوه آموزش نیز به توانایی ها و نگرش هر خانواده بر می گردد.

  این خانواده است که می تواند بسیاری از رفتارهای مطلوب و احساسات خوشایند را به طور غیر مستقیم در قالب ارزش های دینی در وجود کودکان تثبیت کند.

  عزاداری یک خاطره ی شیرین برای کودک!

  پدر و مادری که آموزش خود را به گونه ای شایسته و اصولی همراه با چاشنی مهر و محبت و به دور از شعارزدگی همراه می کنند، قطعا فرزندانشان با رضایت قلبی می آموزند و مشتاق تکرار می کنند.

  شما می توانید به کمک یکی از ضروری ترین نیازهای عاطفی فرزندتان، تحت عنوان “محبت” قدم بسیار بزرگی در هدایت او به سمت محافل مذهبی و انجام واجبات بردارید.

   آموزش دین به همراه چاشنی مهر و محبت کودکان را نسبت به انجام فرائض دینی مشتاق تر می کند و شاید به جرات بتوان از آن به عنوان بزرگترین عامل دلبستگی و کشش به عبادات و معنویات یاد کرد.

  در حقیقت زمانی که آموزش همراه با احساس خوشایند صورت می گیرد، این احساس خوشایند در روان کودک نمایان می شود و نسبت به آن فعل دلبستگی پیدا می کند.

  یکی از بنیانی ترین موانع دین یابی در کودکان دین دار کردن اجباری و اصراری است. تربیت دینی از سوی والدین باید با تشویق، راهنمایی و آگاهی باشد وگرنه خانواده ها در امر تربیت و هدایت کودکان به مسائل دینی موفق نخواهند بود

  در امر تربیت دینی خانواده ها باید تلاش کنند فرزندان خود را مذهبی پرورش دهند، نه اینکه مذهبی به بار بیاورند. هدف از تربیت دینی ایجاد شوق دینی است نه انتقال مطالب دینی.

  باید انگیزه و رغبت عبادت را در کودکان ایجاد کرد تا خود بنا به فطرت درونی به دنبال عبادت بروند و به رشد معنوی برسند نه اینکه آنان را وادار به عبادت کنیم. آموزش با جبر، دلزدگی و وازدگی در کودکان را به همراه دارد.

  خانواده هایی که فرصت طلایی دوران کودکی را از دست می دهند معمولا در دوران بلوغ به علت عدم آمادگی روحی فرزندانشان، با مشکلات عدیده ای روبرو می شوند.

  باید قبول کنیم که در دستیابی به تربیت دینی موفق عمل نکرده ایم. یکی از بنیانی ترین موانع دین یابی در کودکان دین دار کردن اجباری و اصراری است. تربیت دینی از سوی والدین باید با تشویق، راهنمایی و آگاهی باشد وگرنه خانواده ها در امر تربیت و هدایت کودکان به مسائل دینی موفق نخواهند بود.

  مربیان موفق پیش از آنکه سخن بگویند عمل می کنند. باید بپذیریم که با حرف و صحبت نمی توان آموزه های دینی را به کودکان آموخت. ما باید با زبان عمل کودکان را به سمت و سوی درست هدایت کنیم. کودکان باید در عمل بینند که والدینشان چه می خواهند.

  از کودکی که بین عمل و سخن والدینش تعارض می بیند چه انتظاری می توان داشت؟ به عنوان مثال شما با همراهی کردن فرزندتان در مجالس مذهبی، هم او را از احترام خود نسبت به ارزش های دینی مطلع می کنید و هم احساس و خاطره خوشایندی را در ذهن او بر جای می گذارید.

   

  و اما در شرایطی که همراهی کودک با جبر و اصرار و عدم احساس خوشایند همراه شود، به دنبال آن ما شاهد دلزدگی و دین گریزی کودکان خواهیم بود. بی تردید بازسازی چنین نگرشی تلاش و کوشش بسیاری را می طلبد.

   

  عزاداری یک خاطره ی شیرین برای کودک!

  به عنوان یکی از عوامل تاثیرگذار در پرورش دینی می توان از مجالس مذهبی یاد کرد. شرکت در چنین مراسم هایی حس مذهبی کودکان را تقویت می کند.

  اما واقعیت این است که والدین باید به شرایط برگزاری مراسم توجه ویژه ای داشته باشند و تجهیزات لازم و وسایل ضروری را با خود به همراه داشته باشند تا مجلس برای کودک تبدیل به یک محیط کسل کننده نشود.

  گاهی دیده شده که کودکان با شور و شوق زیادی وارد مجالس مذهبی می شوند ولی به دلیل طولانی شدن بیش از حد مراسم، مکان نا مناسب، ازدحام بیش از حد، گرما و سرمای شدید، عدم تهویه مناسب و … دل آزرده می شوند.

   

  در چنین شرایطی والدین آگاه باید به کمک تجهیزاتی که از قبل تدارک دیده اند تا حدی از مشکلات و دل آزردگی های کودکشان بکاهند. به عنوان مثال برای جلوگیری از خستگی کودک از اسباب بازی های بی صدا، مداد رنگی و دفتر نقاشی و … استفاده کنید، به همراه داشتن مقداری خوراکی و آب مشکل تشنگی و گرسنگی کودک را حل می کند، مشکل سرما و گرمای کودک نیز با به همراه داشتن لباس مناسب قابل حل می باشد.

  به طور کلی در جایگاه پدر و مادری که به پرورش مذهبی کودکشان بها می دهند سعی کنید برای شرکت در مناسبت های مذهبی از مکان هایی استفاده کنید و یا وسایلی را با خود به همراه داشته باشید که به کودک شما خیلی سخت نگذرد.

   

  قبل از شرکت در چنین محافلی، در مورد علت شرکت در مراسم با توجه به سن کودک با فرزندتان گفتگو کنید که شناخت و آگاهی قبل از شرکت در مراسم های مذهبی یکی از علل موفقیت آمیز هدایت کودکان به سمت معنویات است.

  همچنین در مورد شرایط محل برگزاری مراسم با کودکتان صحبت کنید و به کمک او به راهکارهای مناسب و عملی برسید. به عنوان مثال، برای کمتر شدن احتمال استفاده از دستشویی، کودک از ظهر مایعات کمتری استفاده کند و …

   

  بعد از پایان مراسم نیز به تعریف و تمجید از کودک بپردازید که بستری است برای تکرار کارهای خوب. البته سعی کنید افعال نیک کودک را چون رفتار شایسته در مجالس مذهبی و تقسیم خوراکی با کودکان اطرافش و … را در حضور افرادی که برای کودک مهم هستند انجام دهید.

  واقعیت این است که پایه و زیربنای نگرش صحیح و مثبت به دین در بزرگسالی، نحوه آموزش خانواده و به دنبال آن خاطرات خوشایند دوران کودکی است.

   

  عزاداری یک خاطره ی شیرین برای کودک! + 0
  عزاداری یک خاطره ی شیرین برای کودک! – 0

  http://www.delgarm.com/children/behavior-from-childhood-to-adolescence/119020-عزاداری-یک-خاطره-ی-شیرین-برای-کودک

  کلمات کلیدی : گاهی بعد + آب آزرده آزردگی آشنا آمادگی آموخت آموزد آموزش آموزش، آموزند آموزه آمیز آن آن، آنان آنها، آنکه آگاه آگاهی ابعاد اجباری احترام احتمال احساس احساسات احکام اخلاقی، ارزش ارزشها ارزشهای از ازدحام اسباب است است است همچنین استفاده اسلامی اشاره اصرار اصراری اصولی اطرافش اعتقادی افرادی افعال البته الهی الگو اما امر انتخابی انتظار انتظاری انتقال انجام اند انسان انگیزه او ای ایجاد ایم این اینکه با باب بار بازسازی بازی باشد باشد به باشند باشید باورها باورهای باید بایدها بتوان بدی بدین بذر بر برای برداری بردارید آموزش برسند برسید برشمردیم بروند برگزاری بزرگترین بزرگسالی، بزرگی بستری بسیار بسیاری بعد بلوغ بنا بنیانی به بها بود بود در بود مربیان بپذیریم بپردازید بپردازیم بحث بکاهند بگذارند بگویند بی بیاورند بیش بین بیند بینند تا تاثیر تاثیرگذار تبدیل تثبیت تجهیزات تجهیزاتی تحت تدارک تر تربیت ترتیب تردید ترین تشنگی تشویق تشویق، تعارض تعریف تقسیم تقویت تلاش تمجید تهویه توان توانایی تواند توانند توانید توجه توقع تکرار جای جایگاه جبر جبر، جرات جلوگیری جمله جهت حد حد، حدی حرف حس حساس حضور حقیقت حل خاطرات خاطره خانواده خانواده، خستگی خواهند از خواهیم خوب خوبی خود خوراکی خوشایند خوشایندی خیلی دار دارد دارد خانواده دارند دارند، داشت؟ داشتن داشته در درست درونی دست دستشویی، دستیابی دفتر دل دلبستگی دلزدگی دلیل دنبال دهد کودکان دهند دهند، دهید واقعیت دهیم؟ به دور دوران دیده دین دینی دینی باید ذاتی ذهن را را، راهنمایی راهکارهای راهکارهایی رشد رضایت رغبت رفتار رفتارهای رنگی روان روبرو روحی روحیاتش روی زبان زشتی زمان زمانی زمینه زیادی زیبایی زیربنای سالار سخت سخن سرما سرمای سعی سمت سن سوگواری سوی شاهد شاید شایسته شدن شده شدید، شدیم شرایط شرایطی شرکت شعارزدگی شما شناخت شهیدان شود شود در شود، شور شوق شوند شوند متاسفانه شوند در شوند باید شکایت شکل شیرین شیوه صحبت صحیح صدا، صورت ضد ضروری طلایی طلبد به طور طولانی ظهر عاطفی عامل عبادات عبادت عدم عدیده عزادارییکخاطرهیشیرینبرایکودکعزادارییکخاطرهیشیرینبرایکودک علت علل عمل عملی عنوان عوامل غیر فرائض فرزندان فرزندانشان فرزندانشان، فرزندتان فرزندتان، فرصت فطرت فطری فعل قابل قالب قبل قبول قدم قطعا قلبی لازم لباس ما مادر مادری مایعات متعدد مثال مثال، مثبت مجالس مجلس محافل محافلی، محبت محرم محل محیط مختلفی مداد مذهبی مذهبی، مراسم مراسم، مسائل مستقیم مشتاق مشکل مشکلات مطالب مطلع مطلوب معمولا معنای معنوی معنویات مقاله مقداری مناسب مناسب، مناسبت منظور مهر مهم مهمترین موانع مورد موضوع موضوعی موفق موفقیت مکان می نا نبایدها نحوه نخستین نخواهند نسبت نشود گاهی نقاشی نقص نمایان نمی نه نکرده نگذرد قبل نگرش نگرشی نیازهای نیز نیستند، نیک ها ها، های هایی هدایت هدف هر هستند هستیم هم همراه همراهی همین و واجبات وادار وارد وازدگی واقعیت والدین والدینش والدینشان وجود وسایل وسایلی ولی وگرنه ویژه ویژگی پاشیده پایان پایبند پایه پایگاه پدر پذیرد پذیرش پرسند، پرورش پیدا پیش چاشنی چنین چه چون کارهای کاری کرد کرد در کردن کسل کشش کلی کم کمتر کمتری کمک کند کند کند اما کند خوبی کند عزاداری کند، کنند کنند شما کنند، کننده کنید کنید، کنیم که کودک کودک پدر کودکان کودکانشان کودکتان کودکشان کودکی کوشش گاهی گذاری گذارید و گذشت گردد این گرسنگی گرما گرمای گریزی گفتگو گونه گیرد، ی یا یابی یاد یک یکی

   

  

  جدیدترین آگهی های استخدام

  اس ام اس فلسفی

  آموزش آشپزی

  مشکلات دوران عقد

  دانلود بازی Dead Age

  

  فال انبیا اصلی

 • آخرین اخبار و مقالات
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :