درمان‌ لازم هنگام سوختگی ​کودکان

مجموعه: اخبار و مقالات
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • درمان‌ لازم هنگام سوختگی ​کودکان
 •  

  شاید اگر خانواده‌ها بدانند بدن در تماس با مایعات داغ در عرض سه ثانیه دچار سوختگی عمیق می‌شود و اجسام داغ، بویژه آب جوش می‌تواند در مدت سه ثانیه بدن را بسوزاند، بدون شک اجازه نمی‌دهند پوست لطیف فرزندان کوچکشان با آب داغ تماس پیدا کند.

   

  درمان‌ لازم هنگام سوختگی ​کودکان

  شاید اگر خانواده‌ها بدانند بدن در تماس با مایعات داغ در عرض سه ثانیه دچار سوختگی عمیق می‌شود و اجسام داغ، بویژه آب جوش می‌تواند در مدت سه ثانیه بدن را بسوزاند، بدون شک اجازه نمی‌دهند پوست لطیف فرزندان کوچکشان با آب داغ تماس پیدا کند.

  متاسفانه از آنجا که بسیاری از خانواده‌ها نیز هنگام استفاده از کتری، سماور یا طبخ غذا نکات حفاظتی را رعایت نمی‌کنند و نسبت به اهمیت آن از نظر حفظ ایمنی کودکان بی‌توجهند، سوختگی با مایعات داغ 70 درصد سوختگی اطفال را در کشور تشکیل می‌دهد.

  دکتر بهنام ثبوتی، فوق‌تخصص بیماری‌های عفونی کودکان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران بیش از آن که به بحث درمان سوختگی در اطفال بر حسب زمان تماس جسم داغ با بدن کودک و حجم سوختگی تاکید داشته باشد، بر پیشگیری از سوختگی کودکان با اجسام داغ در منازل از طریق افزایش آگاهی و فرهنگسازی مناسب از یک سو و رعایت استانداردهای لازم برای ایجاد ایمنی بیشتر از سوی صنایع مرتبط با لوازم خانگی تاکید می‌کند.

  وی در گفت‌وگو با جام‌جم بر رایج بودن روش‌های غیرعلمی، غیرموثر و حتی آسیب زننده از سوی والدین در زمان بروز سوختگی در فرزندانشان اشاره می‌کند و می‌گوید: یکی از مهم‌ترین باورهای غلط رایج در میان خانواده‌ها استفاده از یخ در سوختگی‌های شدید است.

  در صورتی که یخ باعث می‌شود که خونرسانی به بافت‌های پوست کم شود و سطح عملکرد بدن برای مقابله با التهابات کاهش یاید. به این ترتیب میزان آسیب به بافت‌های آسیب‌دیده نیز افزایش خواهد یافت. پس هرگز نباید پوست سوخته را با یخ خنک کرد، بلکه به جای آن می‌توان از آب سرد برای خنک‌کردن ناحیه آسیب‌دیده بهره گرفت.

  با کودک دچار سوختگی چه کنیم؟

  متاسفانه در برخی خانه‌ها، سماورها و منابع آب جوش در دسترس کودکان قرار دارد و کودکان بسیاری با آنها می‌سوزند. در حالی که با افزایش آگاهی خانواده و رعایت نکات حفاظتی از سوی آنها میزان سوختگی کودکان با مایعات داغ در منازل تا درصد زیادی کاهش می‌یابد؛ پس بهترین راه جلوگیری از مرگ و میر ناشی از سوختگی‌های بالای 30 درصد پیشگیری است.

  دکتر ثبوتی با تاکید بر این‌که تنها اقدام موثر در سوختگی، مراجعه فوری به مراکز درمانی سوختگی است، می‌افزاید: اقدامات صحیح اولیه از سوی خانواده‌ها در کاهش عوارض شدیدتر ناشی از سوختگی کودکان موثر است و مهم‌ترین مسأله آن است که والدین با اقدامات اولیه صحیح مانع از بروز عفونت در ناحیه سوختگی شوند.

  او توصیه می‌کند: بر این اساس ابتدا باید لباس کودک را در آورید و او را زیر دوش آب سرد قرار دهید و از موادی چون یخ، سیب‌زمینی یا خمیر دندان برای کاهش سوزش و التهاب محل سوخته استفاده نکنید.

  به گفته وی همچنین نباید از از کرم، پماد یا لوسیون‌هایی که مطابق موازین علمی تهیه نشده باشد، استفاده کرد. نکته بسیار مهم آن است که در سوختگی‌های در جه یک سطحی در حد آفتاب سوختگی می‌توان از یخ استفاده کرد، اما در سوختگی‌های درجه 2 که پوست تاول می‌زند، فقط باید از آب سرد بهره گرفت و یک باند استریل روی تاول گذاشت سپس آن را با پنبه و چسب پوشاند و هرگز نباید تاول‌ها را دستکاری کرد، زیرا بسرعت عفونت می‌کند.

  سوختگی با غذا یا شیر داغ خطرناک‌تر است

  به گفته دکتر ثبوتی متاسفانه سوختن با غذا یا شیر داغ به دلیل داشتن مواد مغذی احتمال عفونت‌های ثانویه را در پی خواهد داشت و باید بسرعت تحت اقدامات درمانی تخصصی قرار بگیرد.

  این متخصص بیماری‌های عفونی اطفال تاکید می‌کند: میزان آسیب تا دو سه روز پس از بروز سوختگی نیز حتی برای متخصصان مشخص نیست و برای تعیین عمق سوختگی و ماهیت آن باید حداقل سه تا چهار روز منتظر ماند و کودک سوخته را در موارد سوختگی بالای 15 درصد در مراکز درمانی تحت مراقبت قرار داد، اما در مواردی که سوختگی زیر 15 درصد از سطح بدن باشد،

  می‌توان از کودک در منزل نگهداری کرد و با نوشاندن مایعات به او از کم آبی بدن کودک که از عوارض اولیه پس از سوختگی است، جلوگیری کرد. همچنین در این مدت باید از داروهای آنتی‌بیوتیک خوراکی و کرم‌های موضعی برای کاهش درد و سوزش محل سوختگی استفاده کرد.

  کمک به کاهش درد کودک

  متخصصان کودک تاکید می‌کنند که استفاده از شربت و شیاف استامینوفن یا ترکیبات آنتی‌هیستامینی موثرترین روش برای کاهش درد کودک در موارد مختلف، همچنین پس از بروز سوختگی‌های سطحی است.

  در چنین مواردی می‌توان از پماد زینک اکساید یا پماد ویتامین آ + د یا وازلین برای کاهش درد محل سوختگی استفاده کرد البته استفاده از این ترکیبات باید با تائید پزشک و تائید او مبنی بر سطحی بودن سو ختگی و مراقبت از کودک در منزل صورت بگیرد.

  اما بدون تردید هیچ کمکی برای کاهش درد ناشی از سوختگی در کودکان موثر تر از پیشگیری از سوختگی و توجه به حفظ ایمنی کودک در مواجهه با عوامل خطر ساز در منازل یا خارج از آن نخواهد بود.

  منبع:جام جم

  درمان‌ لازم هنگام سوختگی ​کودکان + 0
  درمان‌ لازم هنگام سوختگی ​کودکان – 0

  http://www.delgarm.com/children/children-s-health/5481-درمان‌-لازم-هنگام-سوختگی-​کودکان

  کلمات کلیدی : شاید + آ آب آبی آسیب آسیب‌دیده آفتاب آن آنتی‌بیوتیک آنتی‌هیستامینی آنجا آنها آورید آگاهی ابتدا اجازه اجسام احتمال از اساس است است به است در است دکتر است، استامینوفن استانداردهای استریل استفاده اشاره اطفال افزایش اقدام اقدامات البته التهاب التهابات اما اهمیت او اولیه اکساید اگر ایجاد ایمنی این این‌که با باشد، باشد، می‌توان باعث بافت‌های بالای باند باورهای باید بحث بدانند بدن بدون بر برای برخی بروز بسرعت بسوزاند، بسیار بسیاری بلکه به بهترین بهره بهنام بود منبعجام بودن بویژه بگیرد اما بگیرد این بیش بیشتر بیماری‌های بی‌توجهند، تا تائید تاول تاول‌ها تاکید تحت تخصصی تر ترتیب تردید ترکیبات تشکیل تعیین تماس تنها تهران تهیه توجه توصیه ثانویه ثانیه ثبوتی ثبوتی، جام‌جم جای جسم جلوگیری جم جه جوش حالی حتی حجم حد حداقل حسب حفاظتی حفظ خارج خانه‌ها، خانواده خانواده‌ها خانگی ختگی خطر خطرناک‌تر خمیر خنک خنک‌کردن خواهد خوراکی خونرسانی د داد، دارد داروهای داشت داشتن داشته داغ داغ، دانشگاه در درجه درد درصد درمان درمانی درمان‌لازمهنگامسوختگی​کودکاندرمان‌لازمهنگامسوختگی​کودکان دسترس دستکاری دلیل دندان دهید دو دوش دچار دکتر را راه رایج رعایت روز روش روش‌های روی زمان زننده زیادی زیر زیرا زینک ساز سرد سطح سطحی سماور سماورها سه سو سوختن سوخته سوختگی سوختگی، سوختگی‌های سوزش سوی سپس سیب‌زمینی شدید شدیدتر شربت شود شوند او شک شیاف شیر صحیح صنایع صورت صورتی طبخ طریق عرض عضو عفونت عفونت‌های عفونی علمی علوم عمق عملکرد عمیق عوارض عوامل غذا غلط غیرعلمی، غیرموثر فرزندان فرزندانشان فرهنگسازی فقط فوری فوق‌تخصص قرار لازم لباس لطیف لوازم لوسیون‌هایی ماند مانع ماهیت مایعات مبنی متاسفانه متخصص متخصصان محل مختلف، مدت مراجعه مراقبت مراکز مرتبط مرگ مسأله مشخص مطابق مغذی مقابله منابع منازل مناسب منتظر منزل مهم مهم‌ترین مواجهه مواد موادی موارد مواردی موازین موثر موثرترین موضعی میان میر میزان می‌افزاید می‌توان می‌تواند می‌دهد دکتر می‌زند، می‌سوزند می‌شود می‌کند می‌کند سوختگی می‌کند وی می‌کنند می‌گوید می‌یابد؛ ناحیه ناشی نباید نخواهد نسبت نشده نظر نمی‌دهند نمی‌کنند نوشاندن نکات نکته نکنید به نگهداری نیز نیست هرگز همچنین هنگام هیات هیچ و وازلین والدین وی ویتامین پزشک پزشکی پس پماد پنبه پوست پوشاند پی پیدا پیشگیری چسب چنین چه چهار چون کاهش کتری، کرد کرد کمک کرد، کرم، کرم‌های کشور کم کمکی کند کند متاسفانه کنیم؟ متاسفانه که کودک کودک متخصصان کودکان کوچکشان گذاشت گرفت گرفت با گفته گفت‌وگو یا یافت یاید یخ یخ، یک یکی

   

  

  بهترین پارک های آبی دنیا

  کلش اف کلنز و کلش رویال

  دیا میرزا

  نشانه ارضا شدن در زنان

  اس ام اس عاشقانه

  

  فال امروز

 • آخرین اخبار و مقالات
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :